• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Kaynak Tekniği

 

Sıcak Kaynak

Sıcak kaynak, tesisat sistemleri için dünyada en güvenli ve en dayanıklı bağlantı yöntemlerinden biridir. Bu yöntem tamamıyla aynı iki plastik malzemeyi, ısıtıp birleştirdikten sonra, orta dereceli sıcaklıkta soğumalarını sağlamayı içermektedir. Polipropilen özellikle bu tür birleştirme yöntemi için çok uygundur, çünkü kimyasal seviyede kaynamaktadır. Boru ve ek parçalar arasında ekstra bir kaynak maddesi olmadığından dolayı, sistemin sızdırma yapması ya da parçalara ayrılması mümkün değildir.

Boru ve ek parçalarını birleştirmede, sıcak kaynaklı bağlantı yöntemini kullanan aquatherm tesisat sistemleri, diğer tesisat sistemlerinde mevcut olan sistematik zayıflıkları yok etmektedir. Diğer sistemler sızdırma yaparken ve bağlantı yerlerinden bozulurken, aquatherm’in bağlantı noktaları sızdırmaz ve borudan bile uzun ömürlüdür.

Sıcak kaynağın farklı metotları bulunmaktadır. Bunlar:

Füzyon Kaynak: Bu sıcak füzyon tekniğinde, borunun dış yüzeyi ile ek parçanın iç yüzeyi ısıtılarak kaynak yapılmaktadır. Böylece güçlü bir yapışma sağlanırken borunun ağzı kısıtlanmamış olur. Bu işlem için, kaynak makinası veya el kaynak makinası kullanılabilir. İki borunun birbirine bağlantısı her zaman bir ek parça ile yapılmaktadır (manşon, dirsek, te vb. ). Ek parça ve borunun kaynağı için kullanılması gereken ürünler temel normlara uygun olmalıdır.

Branşman Kaynağı: Bu metot özel eğilimli olan ek parçayı, sıcak füzyon ile direk olarak borunun kenarına kaynatmayı içerir. Bu bağlantı büyük borulardan küçük borulara branşman almada kullanılır. Bu işlem için de, kaynak makinası veya el kaynak makinası kullanılabilir.

Alın Kaynak: Bu sıcak kaynak metodu, bir borunun yüzüyle direkt bir başka borunun yüzünü kaynatmayı içerir. Böylece manşonsuz bir bağlantı gerçekleşir. Ek parçalar boru duvarlarına uyumludur ve aynı şekilde kaynatılır. Bu işlemde özel basınçlı kaynak makinesi kullanılmalıdır.

Elektro Manşon Kaynak: Füzyon kaynak yönteminin, kaynak makinası gerektirmeyen bir yöntemidir.  Özellikle kaynak makinasının kullanılamadığı dar alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Boru ile boruyu veya ek parçayı direkt olarak ısıtarak değil, özel bir ek parça aracılığıyla elektrik akımı aktarılarak birleştirilir. Soğuduktan sonra ayrılması mümkün olmayan bir kaynak ortaya çıkar. Elektrik, otomatik olarak özel bir kaynak makinası ile sağlanmaktadır. Barkod üzerindeki ayarlama sayesinde ve kaynak makinası tarafından tanınan barkottan dolayı çevresel etkenler de engellenmiş olur.

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc