• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Füzyon Kaynağı
Bölüm İndeks
Füzyon Kaynağı
Kontrol Aşaması
Hazırlık Aşaması
Kaynatma Aşaması
Tüm Sayfalar

 Bölüm A


Kaynak Makinasının Montajı


1. İdeal kaynak için sadece orijinal aquatherm kaynak makinası ve aletlerini kullanınız.

2. Kaynak parçalarını, soğuk iken eliniz ile kaynak makinasına yerleştiriniz.

3. Kollektör parçaları kaynatılırken her iki parça kaynatıldığından dolayı paftaların aşağıda belirtildiği gibi yapılmasına dikkat edilmelidir.

4. Kaynaktan önce paftaların temiz olup olmadığını kontrol ediniz. Gerekiyorsa ıslak veya alkollü bir bez ile temizliğini yapınız.

5. Paftaları, aquatherm kaynak makinasına doğru şekilde monte ediniz. Paftayla kaynak makinasının ısıtıcı yüzeyi arasında, belirtilenden fazla boşluk olmamalıdır. Çapı 40 mm’ nin üzerinde olan paftalar daima kaynak makinasının en geri kısmındaki deliğe monte edilmelidir. Paftaların sıkılaştırılması sırasında kesinlikle kerpeten kullanılmamalıdır. Paftaların teflonu zarar görmemelidir.

Sıcaklık Test Aşaması

6. aquatherm kaynak makinasını çalıştırınız ve gerekli ısı 260°C’ye ulaşıncaya kadar bekleyiniz. Ortam sıcaklığına bağlı olarak, bu süre 10–30 dakika arasındadır. Büyük tezgah makinasının (Kod No: 50147) ışığı yanıp sönmeye başladığında; el tipi makinanın (Kod No: 50337 ve 50341) ise ışığı söndüğünde, makina kaynak işlemine hazır demektir. Bu husus sadece ilk ısınmada geçerlidir. Makine bir defa ısındıktan sonra bir daha bu ışığın dikkate alınması gerekmez.

7. Kaynağı sadece 260°C’de yapınız, makinanın termostatı ile oynamayınız.

8. Sıcaklığın ideal ısıya ulaştığını anlayabilmek için ısı ölçüm aletinizi veya aquatherm ısı ölçüm kalemini (Kod No: 50190) kullanınız. Ucu kavuniçi renkte olan kalem, sıcak haldeki paftaya sürüldüğünde, rengi pafta üzerinde gri renge dönüşüyorsa sıcaklık ideal seviyededir. Kullandığınız makinanın sıcaklığını elektronik ölçüm aletiyle kontrol ettirmek için isterseniz bize getirebilir ve bu ücretsiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Dikkat: İlk kaynağı 260°C’ye ulaşıldıktan 5 dakika sonra yapınız.9. Kaynak sırasında pafta değiştirirseniz, yeni paftanın 260°C' ye ulaştığını ısı ölçüm kalemiyle kontrol ediniz.

10. Kaynağa uzun süre ara verdiyseniz ya da kaynak makinasını fişten çektiyseniz, yeni bir kaynağa başlamadan önce madde 6 kısmındaki hususları tekrar uygulayınız.

11. Mükemmel bir kaynak için kaynak makinası ve paftalarının yüzeylerinin temiz ve kuru olması gerekmektedir.

12. Yüzeyleri kirli veya teflonu bozulmuş olan paftaları mutlaka yenileri ile değiştiriniz.

13. Bozulmuş olan aquatherm kaynak makinasını hiçbir şekilde açmaya ya da tamir etmeye çalışmayınız. Tamirat için bize getiriniz. Ancak düzgün çalışan bir kaynak makinası doğru kaynağı garanti eder.

14. Düzenli aralıklarla aquatherm kaynak makinanınızın ideal sıcaklıkta çalışıp çalışmadığını uygun araçlarla kontrol ediniz.

15. Kaynak öncesi boruyu doğru açıda ve düzgün bir şekilde kesiniz.

16. aquatherm-green pipe cam elyaf takviyeli boru ve aquatherm-blue pipe cam elyaf takviyeli borunun kaynağı için tıraşlama yapmayınız.

17. Cihazı kaynak yaptıktan sonra teflon kaplı aletlerin üzerine koymayınız. Kendi ayakları üzerinde soğumaya bırakınız.

18. İşlem bittiğinde kaynak makinası kapatılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır. Hiçbir zaman makine üzerine su dökülmek suretiyle soğutulmaya çalışılmamalıdır. Dışarıdan yapılacak müdahaleler kaynak makinasının termostatını bozabilir. 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc