• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Basınç Testi

 

Bütün içme suyu boruları ve içme suyu tesisatları, DIN 1988 ‘in teknik kurallarına göre, bir basınç testine tabi tutulurlar.

Bir basınç testi yapılırken basıncın, borunun kendi çalışma basıncından 1,5 kat fazla olması gerekmektedir.

aquatherm borularının malzeme nitelikleri nedeniyle, basınç testi esnasında boru genleşir. Bu da test sonucunu etkiler. Diğer borulara göre aquatherm’ in ısı genleşme katsayısı farklı olduğundan, sonuçlar daha farklı çıkacaktır. Test ortamı ile boru arasındaki sıcaklık farkı, basınçlarda bir farklılık ortaya çıkarmaktadır. Bu da 10 K’ lik bir sıcaklık değişiminde, basınçta 0,5 bardan 1 bara kadar bir sapma ortaya çıkarmaktadır.

Bundan dolayı aquatherm hatlarının basınç testinde, test ortam sıcaklığının mümkün olduğunca aynı değerde kalmasına dikkat edilmelidir.

Basınç testi; ön test, ana test ve son test olmak üzere üç aşamalı olarak yapılmalıdır.

Ön test, mümkün olan en yüksek işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak gerçekleştirilmelidir. Bu test basıncı, 30 dakika içinde, 10’ ar dakikalık zaman aralığında 2’şer defa tekrarlanmalıdır.

Bundan sonraki 30 dakika içinde basınç 0,6 bardan daha fazla düşmemelidir ve herhangi bir sızıntı ortaya çıkmamalıdır.

Ön testten hemen sonra, iki saatlik ana test başlar. Ön testten sonraki ana test esnasında okunan basıncın, 0,2 bardan fazla düşmemesi gerekmektedir. Ön ve ana testten sonra, son test yapılmalıdır.

Son testte 1 ile 10 bar arasında ritmik bir şekilde en az 5 dakikalık aralıklarda bir test yapılmalıdır. Borunun bir testten diğer teste geçişinde basınç kaldırılmalı ve test aşamaları sırasında, boruda herhangi bir sızıntı veya akıntı olmamalıdır.

 

Büyütmek için resimleri Tıklayınız.

 

Test Basıncının Ölçümü

Basınç testi için 0,1 bar’ lık bir basıncın bile mükemmel şekilde okunmasını sağlayan bir basınç ölçüm aleti kullanılmalıdır. Basınç ölçerin, hattın en derin yerine (en alta) konuşlandırılması gerekmektedir.

Test Protokolü

Basınç testi bir protokol olarak hazırlanır ve sipariş veren ile sipariş alanın imzalarını, yeri ve tarihi içerir.

Basınç Testi Protokolü

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc