• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Elektro Manşon
Bölüm İndeks
Elektro Manşon
Hazırlık Aşaması
Kaynak Süreci
Tüm Sayfalar

 

aquatherm elektro füzyon kaynak makinası, çapları 20 ile 250 mm arasında olan bütün borularda, elektro kaynak manşonu yapabilmemize olanak vermektedir.

green pipe ve blue pipe cam elyaf takviyeli UV-boruların 160 mm çaplarında, elektro kaynak manşon (Kod.17230) ile kaynak yapılamamaktadır.

Teknik Veriler

Voltaj : 230V

Belirtilen Güç : 2.800 VA, %80 ED

Belirtilen Frekans : 50Hz- 60Hz

Korunma Sınıfı : IP 54


1- Kullanım

Elektro kaynak manşonları, PP basınç hatlarının yapımı için uygundur. Geçerli kullanım şekilleri, aquatherm elektro manşon etiketinden ortaya çıkmaktadır. Farklı polyolefin hammaddeler (örneğin PP/PE) için kaynak mümkün değildir.

2- Aşamaların Tarifi

Elektro füzyon kaynakta kaynak; borudaki ve elektro manşondaki kaynak sınırları, dirençli tellerle eritilerek yapılmaktadır.

Bir elektro kaynak aleti gerekli olan enerjiyi tüm aşamalar süresince temin etmektedir.

Erime esnasında, daralmayı önleyici gericiler açığa çıkar ve bunlar da birleştirme için gerekli basıncı ortaya çıkartır. Elektro füzyon kaynak işlemleri, sadece uygun personel tarafından yapılmalıdır.

3- Ayarlama

Lütfen DVGW’nin, DVS’ nin, UVV’ nin ve eyaletlerinin öngörmüş oldukları uyarıları dikkate alınız.

aquatherm elektro füzyon kaynağının kullanımı DVS 2207’e uygundur.

PP hammaddesinden yapılmış olan aquatherm elektro manşonlar, aquatherm borulara uygundur ve bunlarla kullanılmalıdır.

4- Kaynak Verileri

Her aquatherm elektro manşonun üzerinde, kaynak parametreli bir barkod etiketi bulunmaktadır.

Elektro füzyon kaynak makinasının özelliğine göre; kaynak verileri, kaynak makinasındaki manşonun çapına göre seçilir veya barkod kalemi ile okunur. Kaynak verilerinin elle girilmesi, bir zorunluluk olmadıkça tavsiye edilmez. Elektro füzyon kaynak makinasının kullanım talimatı mutlaka uygulanmalıdır.

5- Kaynak Gösterici

aquatherm elektro kaynak makinaları, kendinden kaynak göstergelidir. Teslimat sırasında kırmızı göstergenin ortasındaki siyah çubuk 3 mm civarında kapağın üstündedir. Kaynak esnasında çubuğun ayak kısmı kaynağın içine erir ve siyah çubuk kırmızı göstergenin içine geri döner.

Gösterge, sadece yapılan kaynak hakkında bir bilgi vermektedir. Tam olarak düzgün bir kaynak yapılıp yapılmadığını kaynak makinası göstermektedir.

Soğuma ve Basınç Testi

Sadece soğutma süresinin tam olarak bitiminden sonra boru hattı kullanılabilir ya da hareket ettirilebilir (yani kaynak makinası devreden çıkartılabilir).

aquatherm kaynak manşonu için minimum soğuma süresi üzerinde verilmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalması, yani etraftaki sıcaklığın 25°C’ nin üzerinde olması gibi durumlarda soğuma süresi biraz daha uzatılmalıdır.

Basınç testi, bütün kaynak tam anlamıyla bittikten, ancak 1 saat sonra yapılmalıdır.

Çevredeki sıcaklık çok fazla ise, soğutma süresi en az 1,5-2 saat arasında olmalıdır.

Çalışma Basıncı

aquatherm elektro kaynak manşonları basınç sınıfı PN 20’ dir. Kullanım sıcaklığı ile çalışma basıncı arasındaki ilişki ve buna bağlı kullanım yılına “Maksimum işletme Basıncı Tablosu”ndan ulaşabilirsiniz.

Elektro manşon hakkındaki detaylı bağlantı şekilleri, aquatherm elektro kaynak makinasının içerisinde verilen kullanım talimatında anlatılmaktadır.

aquatherm Elektro Kaynak Manşonu İle Boru Tamiratları

Arızalı boruları en az 3-4 manşon boyu dik açılı kesiniz. Yeni boru parçasını kesilen yere yerleştirin.

Eski boru uçlarını yeni montaj gibi hazırlayın. Yeni boru parçasının her iki tarafını boru soyma aleti ile ortalama 1 manşondan biraz daha fazla soyunuz.

İki manşonu paketinden çıkartın. Manşonları komple olarak yeni borunun her iki ucuna tam olarak geçirin. Daha sonra boru uçlarını eski borulara uydurun ve manşonları işaretlenmiş kısmına kadar eski boruya kaydırın.

Böyle bir durumda kaynağa başlamadan önce, boruların gerilimsiz olmasına ve doğru konuşlandığına dikkat edin.

Alternatif Boru Tamirat İmkanları


Arızalı olan hatların tamiratı; füzyon kaynağı ile yapılabileceği gibi aquatherm üretim programında yer alan tamir tapası ile yapılabilmektedir.

Bunun için gerekli olan; araç (Kod:50307/11) ve gerekli tapa (Kod:60600) ’dür. (Bunlarla ilgili detaylı bilgiye ek parçalar (diğer) ve araçlar kısmından ulaşabilirsiniz.)

Montaj bilgileri pafta poşetinin içinde bulunmaktadır ve ayrı olarak da firmamızdan istenebilir.

  
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc