• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Dağıtım Tekniği

 

Etki Şekli

Termostatın içindeki ısı algılayıcılar, direkt olarak akan suyun içinde olduklarından dolayı her türlü değişimi kolaylıkla algılayabilir ve bu sayede ona göre hareket edebilirler.

Püskürtmeli vana bir hub kaldıraç (h=7mm) üzerindedir. Bu, sirkülasyon devresinde 37°C’de 10KW ısı verimine eşittir. İstenilen gerçek gidiş ısısı, kolun sola çevrilmesi ile yükseltilebilmekte ve sağa çevrilmesi ile de düşürülebilmektedir.

Ayarlama yapabilmek için gösterge yüzüğü yukarıya bastırılmaktadır. Bu işlemden sonra kol döndürülebilir.  

Daha sonraki ayarlamalarda gösterge yüzüğü kolu sabitlemektedir. Bir dönüş 1,5 mm  huba eşittir.

Hub (h) için ölçü, gösterge yüzüğü ile mahfaza arasında ölçülmektedir.

Güncel olan gidiş ısısı, termometre üzerinden okunabilmektedir.

Üstteki püskürtme vanasına bağlanmış bağlantı hattı, çiftli bir etki göstermektedir:

1. Baypas fonksiyonu


Kapalı devrelerde sirkülasyon basıncının, sirkülasyon pompasında maksimuma çıkmasını engeller.

2. Pilot Akımı


Termostat ayarlayıcılarına, o anki sirkülasyon hattındaki ısıyı aktarmaktadır. Termostat algılayıcılar termometrelerin arkasında bulunmaktadır. Kazandaki suya karşı korumalıdır. Böylelikle sadece pilot akımındaki ısıyı algılamaktadır. Bu işlem, çok düşük ısı iletkenliği olan bir madde ile sınırlıdır. Bu sayede herhangi bir baypasın oluşumunu ve sirkülasyon pompasının hidrolik olarak kısa devre yapmasını engeller.
İşlev

aquatherm’deki ısı dağıtım santralinin işlevi, prensip olarak karışım ayarlamasındaki ısı belirleyici olmasıdır. Termomatik karışım vanası ile manuel olarak istenilen yerden ısıtmadaki gidiş ısısı ayarlanmaktadır. Gerek duyulan su miktarı kazandan (örneğin; 60 °C) kollektördeki dönüş suyuna gönderilir, oradan da yerden ısıtmadaki dolaşım hattına karıştırılır.

Güvenlik amaçlı ısı ayarlayıcısı, maksimum ısının geçilmemesi için karışım pompasını devreden çıkarır. Tekli odalardaki oda termostatları ısıtma kurallarına uygun monte edilmelidir. Sadece tek bir oda yerden ısıtma ile döşenmiş ise termostat, karışım pompasına yönlendirilebilir.

Dikkat


Isı dağıtım santrali PWW ısıtma tesisatına uygundur. Ve belirtilmiş olan şemaya göre kurulmalıdır. Çeşitli su akımları ve ön basınçlardan dolayı hidrolik olarak ayarlama vanaları ve pompaları gerekli olabilir. Özellikle kazanlı ya da katı yakıtlı araçlarda hidrolik yumuşatıcı kullanılması önerilmektedir. (Hidrolik yumuşatıcılar aquatherm’in ürün gamında bulunmamaktadır ve kullanıcının kendisi tarafından temin edilmelidir.)

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc