• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Otomasyon
Bölüm İndeks
Otomasyon
Oda Termostat Başlığı
Isıtma 230 Volt
Isıtma 24Volt Funk
Isıtma-Soğutma 230 Volt
Isıtma-Soğutma 24 volt
Ayarlamalar
Tüm Sayfalar

 

Gereksinimler

Alan ısıtmalarındaki enerji tasarruf önerileri dikkate alınmalı ve algılayıcılı ayarlama teknikleri kullanılmalıdır. Bu gereksinim genelde eşit şekilde ısı ileten ısı üreticilerden sağlanmaktadır. Kombinasyonlu kullanımlarda, dönüş ısısı ayarlayıcıları kullanılmaktadır. Bu sayede her iki hat (örneğin; hem radyatör, hem de yerden ısıtma) içinde dış ısı ayarlamaları için gerekli ayarlamalar verilmelidir.

Gece Ayarlamaları


Geceleri, alan ısıtmalarında enerji düşüşüne geçmek akıllıcadır. Enerji tasarruf programına göre binalarda (enerji tasarruf yasası-EnEV), kanun 12’ye göre dağıtım hatları ve sıcak su tesisleri bulunmalıdır: ”kim ki binalarda ısıtma amaçlı tesisat yaptırır ve/veya yaparsa, her odayı tek olarak ısıtılabilecek şekilde ayarlamaya uygun tesisatla yapmalı ya da yaptırmalıdır.”

Ön Ayarlamalar


Alan ısıtmalardaki mantığa göre, alan ısıtmalarındaki tesisatlarda algılayıcılar ile ısı ayarlamaları yapılmalıdır. Bu gereksinim genelde eşit şekilde ısı ileten, ısı üreten cihazlardan sağlanmaktadır. Kombinasyonlu kullanımlarda, dönüş ısısı ayarlayıcıları kullanılmaktadır.

Gece Düşmeleri


Geceleri alan ısıtmalarında enerji düşüşüne geçmek akıllıcadır. Genelde sadece ısı düşürme ve yükseltme zamanları belirtilmektedir. Buradaki kısıtlamalar 1,5 ile 3 saat arasında düşünülmelidir.

Yüksek Isılara Karşı Önlem


Isının fazla olmasına karşı önlem alınmalıdır. Genelde, termostatlar monte edilmelidir. Bunların özellikleri, ısı arttığı taktirde sirkülasyon pompasını kapatmasıdır ya da karışım motorunu devre dışı bırakmaktır.

Ani durum freni ya da bir geri tepmeli vana kullanılmalı ve yüksek sıcaklık sınırı 60°C’ ye ayarlanmalıdır.

Sirkülasyon Pompası


Bu, sirkülasyon pompası su miktarına ve en yüksek basınç kaybına göre hesaplanmalıdır. 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc