• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Sistem Tekniği

 

Genel

Black system’ in temel amacı, oda içerisindeki kullanıcıların rahat etmesidir: Termik açıdan her tarafı eşit sıcaklıkta olan bir oda yaratılmak istenmiştir.

Black system teknolojisinde amaç; havayı ısıtmak ve sirkülasyonu sağlamak değil, duvardan gelen ışınları oda alanı içerisindeki kişiye vermektir.

Oda ne kadar büyük olursa olsun, düşük sıcaklıkla bile oda, hissedilmeden ısıtılabilir. Ani sıcaklık yükselmesi veya düşmesi yaşanmadığından, gelen sıcaklık hoş bir şekilde hissedilmektedir. Bu radyatörlere veya konvektörlere göre avantajlı bir sistemdir, çünkü bunlar küçük alanlarda yüksek sıcaklık verirler.

Sistem gidiş sıcaklığı 25-35°C arasında çalıştığından dolayı, alternatif ısıtma yöntemleriyle de kullanılabilmektedir. Buradaki alternatif enerji kullanım seçenekleri; toprak sıcaklığı, güneş enerjisi, jeotermal ve toprak kaynaklı ısı pompalarıdır.

Termik yönden diğer bir avantajı ise klima vb. tekniklerde oluşan hava akımının olmamasıdır. Bu aynı zamanda evdeki tozun kalkmaması ve nemin eşit bir şekilde dağılması yönünden de önemlidir.

Rakamsal olarak göstermek gerekirse, %25-30 arasında bir enerji ve masraf tasarrufu sağlanmaktadır. Bunun yanında hem odadaki hava hem de binanın yapısı daha sağlıklı olur. Hem duvardan hem de tavandan ısıtma-soğutma sistemi olan black system’ de her iki yöntemi birlikte kullanabilirsiniz.

Black System’in Montajı İçin Gerekli Şartlar

Duvardan ısıtma paneli bitmiş olan, beton olan veya henüz tuğla halinde olan yerlerde kullanılabilir. Uygulanacağı yer yeterince kuru ve düz bir yüzey olmalıdır. Yükseklik toleransı ve taşıyan alandaki nitelik DIN 18202 normuna uygun olmalıdır.

Modern evlerde izolasyon dış duvarda başlamaktadır.

Rahatlık


Büyük ısıtma alanlarındaki orta sıcaklıklar (20-35°C), kullanıcı için sürekli radyant ısıtma sağlar.

İnsan vücuduna direkt olarak gelen ısı ışınları rahat ve hoş bir sıcaklık olarak algılanmaktadır.

Odadaki havanın sıcaklığı diğer konvensiyonel ısıtma tekniklerine (radyatör/konvektör) göre daha düşük olabilir, buna rağmen oda içindeki kullanıcı için ısı açısından rahatlık aynı şekildedir.Üst Yüzey Sıcaklığı


Duvardan ısıtmada, üst yüzey sıcaklığı panel ısısının verimine, bu da odanın/binanın ısı kaybına ve duvardan ısıtma için mevcut olan alana bağlıdır.

Bunlara ek olarak boru mesafeleri, yüzey kaplamaları ve duvardan ısıtmanın dizayn şekli, ısıdaki dalgalanmayı az çok etkilemektedir.

Bunun anlamı şudur; ısıtıcı boruların üzerindeki sıcaklık, arada kalan odalardaki sıcaklıklardan daha yüksektir. Burada eşit bir üst yüzey sıcaklığı elde edebilmek için Black system’de borular arasındaki mesafe kısa tutulmuştur (4,0cm / 25 m boru, m2 başına).

Duvardan ısıtmada üst yüzey sıcaklığının; fiziki sebeplerden dolayı az zaman geçirilen yerlerde (banyo, havuz,terapi bölümleri vb.) 35 °C’de, uzun zaman geçirilen yerlerde (oturma odası, bekleme odası, büro vb.) ise 30°C’de tutulması gerekmektedir.

Monte Edilecek Yerin Ayarlanması


Duvardan ısıtmanın yeri planlanırken odanın sonraki kullanım şekli dikkate alınmalıdır. Her panel kişisel ihtiyaca göre ve odanın elverişliliğine göre ölçülüp yerleştirilebilir. Mobilyanın yerleştirileceği yerler boş tutulmalıdır, fakat çalışma masası, koltuk takımı, resim vb. dikkate alınmamalıdır. Böylelikle sadece duvardan ısıtma alanı olarak boş cepheler kalmaktadır.

Boru Hatları ve Kablolar


Alt zeminde bulunan boru hatları ve kablolar gerektiği şekilde sabitlenmelidir. Bunlar müsait olan bir alana veya Black system sisteminin arkasına yerleştirilmelidir.

Genleşme Yayı


Duvar konstruksiyonundaki bir uzamayı kolaylaştırmak için, uzamanın olabileceği yerlerdeki yapı elemanlarına genleşme için uygun parçalar takılmalıdır. Örneğin; hareketli bir yay yapılabilir.

Sıva ve Termal Dağıtım Tabakaları


Bilinen her tür kireç-çimento, alçı ve balçık sıvalı yapılarda uygundur. Klimatik özelliklerinden dolayı en iyi verimi alçı ve kireç-alçı karışımlı duvarlar vermektedir. Fakat rutubetli odalarda kullanıma uygun değildir. Alçı duvarlarda maksimum çalışma sıcaklığı 50 °C’yi geçmemelidir.

Kireç-çimento sıvalı yerler için en yüksek çalışma sıcaklığı ortalama 60 °C’dir. Bu sıvalar yüksek neme sahip olan odalarda (banyo, ıslak kullanılan yerler vb) kullanıma uygundur.

Balçık sıvalar bu devirde çok kullanılmaktadır, çünkü biyolojik ev yapımına çok uygun bir maddedir. Buna ek olarak balçıklı sıvaların ısı iletkenliği çok yüksek olduğundan, duvardan ısıtma için çok uygundur. Kireç-çimento sıvalarda olduğu gibi sıcaklık ortalama 60 °C’yi geçmemelidir.

Duvarlarda genel olarak sıvanın çatlamasını engellemek için ince bir file kullanılmalıdır. Daha fazla bilgi için montaj kısmına bakınız.

Yüzey Kaplaması


Üst yüzeydeki malzeme, müşterinin isteğine göre seramik, alçı plaka veya alçı sıva olabilir. Termal direnç değeri R (m2K/W) düşük olması gerekmektedir. Değer R=0,15m2K/w ‘yi geçmemelidir. Aksi bir durumda ekstradan ısı kaynakları gerekli olacaktır.

Üst yüzeydeki malzemenin ısı geçirgenlik dayanımı yüksek ise, daha yüksek çalışma sıcaklığı gerekecektir. Bunlar da dışa doğru yüksek ısı kaybına neden olacaktır.

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc