• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Montaj ve Basınç Testi

 

Montaj

Black system’ in montajı için üreticisinin, yapılan sıva için ise sıva üreticinin önerileri dikkate alınmalıdır. Asma tavanlar için kullanılan kapatma malzemesinde veya yapıyı tamamlamak için kullanılan malzemede, kuru yapı kuralları veya üreticinin uyarıları dikkate alınmalıdır. Henüz işlenmemiş tavan ve duvarların bu işlemi kaldıracak sağlamlıkta bir temel yapıya sahip olması gerekir.

Black system çeşitli boylarda üretilmektedir. Bundan dolayı inşaat alanında herhangi bir kesme işlemine gerek kalmaz. Boru panelleri sadece kaynak tekniği ile birbirine bağlanmaktadır.

Black system’in işlenmemiş duvar ya da tavana sabitlenebilmesi için, her panel için iki adet tutucu verilmektedir. Bunun dışındaki sabitleme işlemleri, daha önceden monte edilen sabitleme rayı ile yapılmaktadır. Yeterli sayıda tutucu kullanılmalıdır.

Sabitleme dübeli orta resimde görüldüğü üzere sabitleme rayı ile birlikte tavan montajında sıva üzerine yapılır. 1m2’ lik alan için 4 adet sabitleme dübeli kullanılırsa, taşıyıcı sıva filesi kullanılmasına gerek yoktur.

Sistemi Devreye Alma

Temizleme, Doldurma ve Havanın Alınması

Temel olarak Black system’in kapatma işlemi yapılmadan önce, bir basınç testine tabi tutulması gerekmektedir. Örneğin; hatlar doldurma ve boşaltma vanalarından sirkülasyon yapılarak havalı su çıkmayana kadar doldurulup boşaltılmalıdır. Duvardan ısıtmada, genel olarak su aşağıdan yukarıya doğru doldurulmalıdır. Tesisatın hidrolik dengelenmesi yapılan hesaplamalara göre ayarlanmalıdır.

Hidrolik Basınç Testi


DIN 1264-4’e göre Black system’in sızdırmazlık testi, yerden ısıtma sistemindeki analog sisteme göre yapılmalıdır.

Test basıncı işletme basıncının iki katı, en az 6 bar olmalıdır. Bu basınç, duvardan ve tavandan ısıtma sisteminin sıvanması veya kapatılması sırasında sürekli olarak aynı tutulmalıdır.

Sızdırmazlık ve basınç testi bir rapor ile tutanak altına alınmalıdır.


Herhangi bir donmaya karşı bir antifriz kullanılmalıdır veya binanın ısı yalıtımı iyi olmalıdır. Normal kullanım için başka bir antifrize ihtiyaç yok ise, sistem içerisindeki antifriz boşaltılıp, sistem minimum üç defa su ile doldurulup boşaltılarak temizlenmelidir.

Fonksiyonel Isıtma


Black system’in ısıtması sıva tipine ya da üreticisine bağlıdır. Temel olarak üretici bilgileri dikkate alınmalıdır. Fonksiyonel ısıtma belgelenmelidir.

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc