• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Yerden Isıtma Sistemi

 

Isıtma Boruları : Genel Tanım

Yerden ısıtmadaki verim, genelde kullanılan borunun kalitesine göre belirlenmektedir. aquatherm yerden ısıtma borularının avantajları aşağıdaki gibidir:

Yüksek ısılarda çok iyi dayanım
Boru içi çok düzgündür
Düşük sürtünme oranı
Korozyona uğramaz
Mükemmel kimyasal dayanım
Yüksek esneklik
Yüksek darbe dayanımı
Boru içindeki düşük akış sesi
DIN 4726’ya göre oksijen bariyerli EVOH kaplamalı

Kullanım

aquatherm boruları ısıtmaya gerek kalmadan döşenebilir.

Bağlantı Tekniği


Kullanılan boru türüne göre, üreticinin önermiş olduğu bağlantı parçaları kullanılmalıdır. aquatherm’in bağlantı ve dağıtım bağlantıları, DIN 4726’daki gereksinimleri karşılamaktadır. Buna DIN 8076 bölüm 1’deki gereksinimlerde dahildir.

Uzama Oranı

aquatherm yerden ısıtma boruları, ıslak zeminlerde direkt olarak sıcak sıvanın içine döşenmektedir. Isı değişiminden dolayı oluşabilecek bir uzama, sıcak sıva kullanımında engellenmektedir. Hammadde burada oluşabilecek genleşmeyi kendi içinde absorbe etmektedir. Bu nedenle de uzamanın bir önemi kalmamaktadır.

Oksijen Bariyer


Oksijen bariyerli yerden ısıtma borularının üretimi, özel olarak geliştirilmiş bir ekstrüzyon işlemi ile yapılmaktadır. EVOH katmanının (etilenvinilalkol) ana borunun üzerine kaplanması ile birlikte boru tam olarak bir sızdırmazlığa ulaşır.

Baz alınan boru ile oksijen bariyeri arasındaki Adhasiv tabakası, tam bir yapışma sağlamaktadır. Bu sayede şantiyedeki sert koşullara bile dayanım göstermektedir.

aquatherm yerden ısıtma boruları, DIN 4026’daki oksijen bariyer normuna uymaktadır. Bir ısı değiştirici (ısı ejanjörü), -sistem içinde DIN 4026’daki kullanım için-, bu borularda gerekli değildir.

Sıcak Su İçin Ek Malzemeler


Temel olarak sıcak suya eklenen malzemelerin, aquatherm tarafından kullanılan hammaddeye zararlı olmadığı belirlenmelidir. Eklenecek olan malzemeler aquatherm tarafından onaylanmalıdır. Yerden ısıtma borularında korozyonu engellemek için inhibitörün kullanılmasına gerek yoktur.

Paketleme


Yerden ısıtma boruları, mekanik zararlardan ya da UV ışınlarından korunması için ışık geçirmeyen malzemeyle paketlenmektedir. Kullanım alanına kadar borular paketinde saklanmalıdır. Borular kangal halinde 250 m ve 500 m olarak sunulmaktadır. (Diğer boydaki borular özel istek üzerine yapılmaktadır.) Kullanımdan sonra kalan borular tekrar paketinde saklanmalıdır.

Yabancı Denetim (Bağımsız Kuruluşlar Tarafından)


DIN-CERTCO’da gerek duyulan denetimler, SKZ (Güney Almanya Plastik Merkezi-Würzburg) tarafından yapılmaktadır.

Firma İçi Denetim


Yerden ısıtma boruları, gerek duyulan denetimler altında üretilmektedir.

 
youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc