• Decrease font size
 • Reset font size to default
 • Increase font size
Özel Uygulamalar

MAYAVERA ÇEKMEKÖY EVLERİNDE AQUATHERM YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ KULLANILDI

Maya İnşaat’ın konut projelerinden olan Mayevara Çekmeköy Evleri inşaatının, ısıtma sistemlerinde aquatherm ürünleri kullanıldı.

Maya İnşaat Yapım Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Kandemir, aquatherm zeminden ısıtma sistemlerinin doğru bir şekilde kullanılması durumunda, kesinlikle sorun çıkarmayan ve problem yaratmayan kalitede olmasından dolayı tercih edildiğini anlattı.

1940’lı yılların başında temeli atılan MAYA Şirketler Topluluğu çatısı altında faaliyet gösteren Maya İnşaat A.Ş., grubun ulusal ve uluslararası taahhüt işlerini gerçekleştiriyor. Maya İnşaat, A+ kalitede yapılar inşa ederek ve bu yapıları teslimat sonrasında 5 seneliğine garanti kapsamına alarak, yaptığı her işin arkasında olduğunu gösteriyor. Maya İnşaat Yapı Müdürü Hasan Kandemir, elde ettikleri bu güvenin yansımasını, proje henüz mimari tasarım aşamasındayken satış yapabilmelerinde gördüğünü söylüyor.

Maya İnşaat’ın konut projeleri arasında, Akatlar Maya Sitesi ve Maya Residence Etiler’den sonra Mayavera Çekmeköy Evleri projesinin ayrı bir yeri var.

Mayavera Çekmeköy Evleri projesi 316 m2 ile 825 m2 arasında 6 tip villa ve 130 m2’den 390 m2’ye kadar büyüklükte apartman dairelerini kapsıyor. Kalabalık şehir merkezinden 15 dakika mesafe uzaklığında, ormanın içinde inşa edilen bu evlerin sahipleri, kendilerini metropolün gürültü ve kargaşasından, sadece 15 dakika içinde kurtarıp, doğal hayatın keyfini çıkartabiliyor.

Aynı zamanda her ev sahibi, yer döşemesinden mutfak dolaplarına kadar kendi zevkine göre iç mimari özelliklerini tercih edebiliyor.

Sakinlerinin kendi tercihlerinin keyfini çıkartabildiği Mayavera Çekmeköy Evleri projesinde inşa edilen villaların tamamı, aquatherm yerden ısıtma tesisat sistemiyle döşendi. Maya İnşaat Yapı Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Kandemir, bu tercihin nedenlerini şöyle anlatıyor: “Yerden ısıtma uygulamalarında en büyük zorluk, mimariye bağlı olarak değişen yer kaplama çeşitlerine uygun sistemin kurulmasıdır. aquatherm firmasının bizlere sağlamış olduğu yerden ısıtma hesap programı, bu zorluğu ortadan kaldırmıştır. Bu hesap programıyla döşeme tiplerinin çeşitliliği doğrultusunda alınan döşeme sıcaklıkları, en verimli şekilde çalışacak mahal zonlamaları dizaynının yapılmasını sağlamıştır. Buna bağlı olarak da malzeme kullanımında, fire oranları en aza indirgenmiştir.”

Kandemir, projede uygulanan ısıtma-soğutma sistemiyle ev sahiplerinin evlerini ne zaman ve ne kadar ısıtıp-soğutabileceklerini kontrol edebildiklerini söylüyor: “Örneğin 2 ay sonra yurtdışından döneceksiniz, sistemi dönüş tarihinizden bir gün öncesine ayarlayabiliyor ve geri döndüğünüzde evinizi istediğiniz derecede bulabiliyorsunuz.” Kandemir, projenin tesisat sisteminde de kullanılan aquatherm ürünlerinin, kalitesinden ve performansından emin olduklarını vurguluyor. Müşterilerine verdikleri güvenin temelinde, kendilerine güven veren malzeme ve tesisat sistemi seçiminin de yattığının altını çiziyor.

Mayavera Çekmeköy projesinde kolaylık sağlayan aquatherm Yerden Isıtma Programının genel özelliklerini sıralayacak olursak:

Ön Bilgiler Bölümünde:

Proje adı, taşeron bilgileri ve planlamacının bilgileri detaylı olarak girilebilmektedir.

Genel Bilgiler Bölümünde:

 • Proje Bina tipleri: Tek ev veya sıralı evler (Villa, büro ve diğer)
 • Bina geometrisi: Uzunluğu, genişliği, yüksekliği (oda bazında da girmek mümkün)
 • Bina zemininin yeraltı suyu kaynağına olan derinlik mesafesi
 • Klima zonu bilgileri DIN 4710’a göre girilebilmektedir.

Isı Yükü Bölümünde:

 • Hesaplama normu EN 12831’e göre baz alınmaktadır.
 • Hesaplama Metodu: Basit veya detaylı işlem olarak seçilebilmektedir.
 • Detaylı işlemde dış hava sıcaklığı, yıllık ortalama hava sıcaklığı değerleri
 • Bina izolasyon durumu, havalandırma detayları (Zeta değerleri) Binada merkezi ısıtma bilgileri seçilebilmektedir.

  Yerden Isıtma Bölümünde:
 • Yerden ısıtma hesaplamaları DIN EN 1264’e göre yapılmaktadır.
 • Yerden ısıtma sisteminde kullanılacak havlı plakalar, (izolasyon) modellerine ve kaplama malzemesi cinsine göre seçilebilmektedir. Isıtma sistemi için maksimum gidiş suyu sıcaklığı ve istenilen dönüş suyu sıcaklığı aralığı girilebilmekte ve daha önceden hesaplanan ısı yükü değeri de girilerek program hesaplamaları yapılmaktadır.

  Hesaplamalar sonucunda gerekli olan toplam boru metrajı, suyun akış hızı, debisi ve sistemdeki basınç kayıpları ve diğer parametreler rapor halinde alınabilmekte ve simülasyonu yapılabilmektedir.

  Projede kullanılan aquatherm PB boruların (DIN 16969) Pex borulara göre avantajları:
 • %33 daha fazla çalışma basıncı
 • Düşük genleşme katsayısı
 • Düşük ses geçirimi
 • %25 daha fazla esneklik (Montaj kolaylığı)
 • Yüksek sünme direnci (Bağlantı elemanları ile en iyi kullanılan )
 •  
  youjizz xbxx xvideis xxnx.link spankbang.cc